Yapılandırılan Vergi ve Prim Borçları Ödemesi 31/03/2021 Dikkat

Yapılandırılan Vergi ve Prim Borçları Ödemesi  31/03/2021

Vergi ve prim borçlarını yapılandıran vatandaşların ilk iki taksiti süresi içinde ödememeleri halinde yapılandırmaları bozuluyor.

Yapılandırma kanunu çıktıktan sonra ilk taksit Cumhurbaşkanı Kararı ile bir ay ötelendi. Ancak, ikinci ve sonraki taksitlerin süresi değişmedi.

·  Vergi dairelerine ödenmesi gereken borçlarda ikinci taksiti,

·  Prim borçlarında ise birinci taksitin ödenmesi için tanınan süre  31/03/2021 bugün doluyor..

* Peşin Ödemeyi Yapamayanların  bugün itibari ödemeleri halinde yapılandırmadan faydalabiliyorlar

 

PEŞİN ÖDEMEYİ YAPAMAYANLARA İKİNCİ ŞANS

Öte yandan, daha önce taksitle ödeme seçeneğini tercih etmiş olanlar vergi dairelerine olan borçların kalan tutarını bugün ödemeleri halinde, yapılandırılan borçlarına katsayı uygulanmayacak. Hesaplanan Yİ-ÜFE (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi) tutarı üzerinden yüzde 50 oranında indirim yapılacak. İdari para cezası aslına ise yüzde 12.5 oranında indirim uygulanacak.

Peşin ödemelerin ilk taksit süresi içinde yapılması gerekiyor. Vergi dairelerine olan borçların peşin ödemesinin şubat ayında yapılması gerekiyordu. Peşin ödemeyi yapamamış veya eksik yapmış olanlar peşin ödeme tutarını ve geç ödeme zammını 31/03/2021 günü bugün yatırmaları halinde ödeme kolaylığından ve Yapılandırmadan  yararlanabilecekler.

Yapılandırmalar hangi hallerde bozulacak?

 

  •  Yapılandırma taksitlerinden ilk iki taksitin süresinde ödenmemesi,

 

  • İlk iki taksit süresinde ve tam olarak ödenmekle birlikte, bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitin ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma bozulacaktır.

 

 

 

Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları