Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 5189)

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 5189)

Tarih: 13 Şubat 2022 / 00:06Kategori: Cumhurbaşkanlığı Karar/Kararnameler/GenelgelerManşet

  KDV Oranlarında Değişiklik (Karar Sayısı: 5189)

13 Şubat 2022 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 31749

Karar Sayısı: 5189

Ekli “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”ın yürürlüğe konulmasına, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.

12 Şubat 2022

Recep Tayyip ERDOĞAN

CUMHURBAŞKANI

15 Şubat 2022 SALI

Resmî Gazete

Sayı : 31751

DÜZELTME

13/02/2022 tarihli ve 31749 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, 12/02/2022 tarihli ve 5189 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının eki “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”ın 4 üncü maddesinde sehven yer alan “3 üncü,” ibaresi madde metninden çıkarılarak düzeltilmiştir.

MAL VE HİZMETLERE UYGULANACAK KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARININ TESPİTİNE İLİŞKİN KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR

ÖZET:

Gıda Maddelerinde KDV Oranı %1’e Düşmüş Olup, Yüklenilen Giderlerin İadesi Alınabilecektir

 İndirim pirinç, bulgur, nohut gibi tüm bakliyat ürünleri, su, çay, şeker, tuz, sıvı ve katı yağlar, pasta,makarna, kırmızı et, beyaz et, balık, süt, yoğurt, peynir, zeytin, yumurta, patates, soğan, biber, domates, salatalık gibi sebze ürünleri, meyveler, konserveler, turşu, salça, reçel gibi gıda maddelerinde uygulanacaktır.

 Söz konusu indirim ÖTV’ye tabi gıda maddelerini kapsamaz. Yani gazoz, kola, meyve suyu, havyar gibi ÖTV’ye tabi gıda maddelerinde KDV oranı %8 olarak uygulanmaya devam edecektir.

 Söz konusu indirim lokanta ve pastane gibi yerlerde sunulan hizmetleri kapsamaz. Bunlarda KDV oranı %8 olarak devam etmektedir.

 İndirimin yürürlük tarihi 14.02.2022’dir.

 Gıda maddelerinde KDV oranında toptan perakende ayrımı kalkmış, olup oran hepsinde %1 olacaktır.

 Gıda maddelerine %1 KDV oranı ithalatta da uygulanacaktır.

 İndirimli oran ambalajlı ambalajsız ürün ayrımı olmaksızın uygulanacaktır.

İndirimli orandan kaynaklı KDV iadesi mümkündür. Yani bu ürünleri satanların %18 girdiler nedeniyle yüklenilen ve satışta uyguladığı %1 oran nedeniyle indirim yoluyla giderilemeyen KDV’nin iadesi alınabilecektir. Zira bu firmaların ambalaj, elektrik, doğalgaz ve nakliye gibi %18 KDV ödeyerek edindikleri girdiler mevcut olacaktır.

(Ferit TAŞ, YMM)

GÜNCEL KDV ORANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

Bu Karar İle İlgili TÜRMOB Açıklamaları İçin Tıklayınız

MADDE 1– 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın 1 inci maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(3) (I) sayılı listenin “A) GIDA MADDELERİ” bölümünde yer alan ürünlerden özel tüketim vergisine tabi olanların tesliminde bu maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde öngörülen vergi oranı uygulanır.”

MADDE 2– Aynı Kararın 1 inci maddesinin dördüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3– Aynı Kararın 1 inci maddesinin ikinci, beşinci ve altıncı fıkralarında yer alan “(I) sayılı listenin” ibareleri, “(I) sayılı listenin ”B) DİĞER MAL VE HİZMETLER” bölümünün” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 4– Aynı Karara ekli (I) sayılı listenin 1 inci, 3 üncü, 4 üncü ve 6 ncı sıraları yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 5- Aynı Karara ekli (II) sayılı listenin “ A) GIDA MADDELERİ” bölümünün sonunda yer alan “Bu bölümdeki malların (I) sayılı listede de yer alması halinde, (I) sayılı listede belirlenen oranlar uygulanır.” şeklindeki hüküm yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 6– Aynı Karara ekli (I) sayılı listede “B) DİĞER MAL VE HİZMETLER” başlığıyla bölüm ihdas edilmiş, hâlihazırda söz konusu listede yer alan sıralar, bu bölüm başlığı altında aynı sıra ile tasnif edilmiş; (II) sayılı listenin “A) GIDA MADDELERİ” bölümünde yer alan sıralar bu listeden kaldırılarak bölüm başlığı ile birlikte olduğu gibi (I) sayılı listeye eklenmiş ve (II) sayılı listenin “B) DİĞER MAL VE HİZMETLER” bölüm başlığı yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 7– Bu Karar, yayımı tarihini izleyen gün yürürlüğe girer.

MADDE 8– Bu Karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

Kaynak:Alomaliye

Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları